My Account Login

EU support for Serbia’s progress towards European Administrative Space

Селаковић је том приликом указао на то да је Србија посвећена европском путу и да је од Немачке, преко њених међународних организација, добила велику подршку и помоћ у реформским корацима, али и када је правосуђе у питању.

Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ), како је подсетио, пружила је подршку увођењу и јачању система приватних извршитеља, јавних бележника, као и припреми Србије за преговарање о Поглављу 23.

Селаковић и Дитман су, истакавши да постоји велики број немачких компанија које послују у Србији, нагласили да је правосуђе од великог значаја за добар инвестициони амбијент.

Дитман је рекао да је немачким компанијама од велике важности правна сигурност, у смислу праве предвидивости, разумног времена трајања судског поступа, као и ефикасносно извршење судских одлука.

У том контексту, Селаковић је обавестио амбасадора о томе да је Србија донела Закон о заштити права на суђење у разумном року, чија примена почиње 1. јануара 2016. године.

Такође, он је упознао Дитмана и са Нацртом закона о извршењу и обезбеђењу, по којем ће извршитељи моћи да раде и на извршним предметима пре 2012. године, што ће знатно растеретити рад судова и побољшати систем извршења у Србији.

Селаковић је оценио да је након много времена правосуђе добило и правилнике о оцени рада судија и тужилаца, што ће, такође, допринети повећању одговорности и бољем квалитету рада правосудног система.

На састанку је констатовано да је досадашња сарадња Немачке и Србије у области права била одлична, као и да ће се она наставити у наредном периоду.

View full experience

Distribution channels: